Inventory
| Condition | new |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | Regulator |
| Model | 28 |
| Length Overall | 32.5' (9.91 m) |
| Beam | 9.42' (2.87 m) |
| Draft | 2.92' (0.89 m) |
| Dry Weight | 9 lbs (4.08 kg) |
| Hull Material | Fiberglass |
| Engine Type | outboard |
| Number of Engines | 2 |
| Total Horsepower | 600 HP |
| Fuel Type | gasoline |
| Fuel Capacity | 219 gal (829 L) |
| Water Capacity | 33 gal (124.92 L) |
| Holding Tank Capacity | 6 gal (22.71 L) |
Description
A fishing machine built for offshore action. With its sharp bow entry, signature Regulator hull, and new standard Seakeeper Ride™️, the Regulator 28 center console does it all. Expertly-considered rigging station, top-notch fishing features, and every creature comfort you deserve.
FACTORY OPTIONS
Twin White Yamaha F300 4-Stroke Engines with DES Tilt Helm and DEC –
Plus Helm Master® EX Joystick w/ Multimode Set Point™ and EX Autopilot w/ Waypoint Deceleration
Power & Systems 36-Amp Battery Charger with 25′ Cord
Color Options Featured Hull Color – Entire Hull
1a Color Choices Abaco Sky (Blue Tone White)
Bracket Options Bracket with Matching Gelcoat Color
Decking Option for Bracket Bracket w/ Synthetic Teak Marine Decking
T-Top & Tower GEMLUX® Deluxe Outrigger Bases with 18′ Collapsible Poles and GEMLUX® Double Rigger Kit
T-Top & Tower T-Top Rocket Launcher
T-Top & Tower T-Top Underside to Match Hull Sides
Seating & Upholstery – Color Selection Dove Gray Upholstery
Seating & Upholstery 28 Tackle Center w/ Upholstered Helm Seating for Two w/ Individual
Folding Footrests, (2) Cup Holders, and Seatback Rocket Launcher
w/Tackle Center & Storage
Electronics (2) Inductive Cell Phone Chargers in Recessed Console Trays
Entertainment Upgrade Package: Includes Fusion® Dynamically
Calibrated System with (10) Premium Backlit Speakers, Subwoofer, Amps, External Antenna, and Integrated Wi-Fi
Electronics Factory-Installed Garmin® 28 Premium Package: Two 16″ GPSMAP®
8616 XSV Multi-Touch Widescreen Chartplotter/Sonar Displays, VHF 215
AIS Radio with Dual 8′ Antennas, Airmar® B275LHW with Wide Beam
1kW CHIRP Transducer, Plus Black Flushmount Electronics Face and Remote Mic
Electronics Factory-Installed Garmin® GMR™ 1224 xHD 12kW Open-Array Radar
Electronics Factory-Installed Garmin® GXM™ 54 SiriusXM® Marine Weather Receiver Upgrade
Electronics Multi-Colored Underwater LED Lights (2)
Fishing Upgrades (2) Conventional Transom Rod Holders
Comfort & Convenience Bucket Holder with (2) Buckets
Comfort & Convenience Cockpit Freshwater Engine Flush
Comfort & Convenience Phender Pro™ with (4) Quick-Release Fender Cleats
Comfort & Convenience Through Stem Bow Roller w/ Anchor Windlass, Remote Switch, Chain and Anchor
Forward Sun Shade Forward Sun Shade – Navy
Additional Information
A fishing machine built for offshore action. With its sharp bow entry, signature Regulator hull, and new standard Seakeeper Ride™️, the Regulator 28 center console does it all. Expertly-considered rigging station, top-notch fishing features, and every creature comfort you deserve. FACTORY OPTIONS Twin White Yamaha F300 4-Stroke Engines with DES Tilt Helm and DEC – […]
Features
Engine 1:
Yamaha F300
Engine 2:
Yamaha F300