Inventory
| Condition | new |
|---|---|
| Year | 2025 |
| Make | Robalo |
| Model | R230 Center Console |
| Length Overall | 23' (7.01 m) |
| Beam | 8.5' (2.59 m) |
| Dry Weight | 4 lbs (1.81 kg) |
| Hull Material | Fiberglass |
| Engine Type | outboard |
| Number of Engines | 2 |
| Total Horsepower | 500 HP |
| Fuel Type | gasoline |
| Fuel Capacity | 90 gal (340.69 L) |
Description
The Robalo R230 is designed to satisfy all of your fishing and performance needs. Outfitted with our Hydro Lift™ multi angle hull design, horizontal tubed rod storage, SeaStar tilt hydraulic steering, and a 25 gallon live well. The R230 is perfect for those with the desire for endless possibilities.
Yamaha Four Stroke F250XSB 250HP 25″ with Digital Electric Steering
Hull Side Gelcoat – Alloy Gray
Cockpit Interior – Harbor Gray
Canvas Color – Black (If Equipped)
Canvas Accessories Color – Black (If Equipped)
Standard Hard Top Complete Powder Coated White
Hardtop Underside Gel Color – Alloy Gray
Dual Battery Charger
Seadek Helm Mat
Gravity Discharge Toilet with 6.5 Gallon Holding Tank
Bow Filler Cushion
Bow Table with Dedicated Storage
Leaning Post with Backrest, 4 Rod Holders, Dual Flip Up Bolsters,
Cooler and Arm Rest – White Powder
Removable Bow Seating Backrest
Custom Anchor
Fresh Water Shower
5 Year Premium Level Limited Component Warranty
Standard Aluminum Trailer Spare Tire Kit – Galvanized Wheel
Additional Information
The Robalo R230 is designed to satisfy all of your fishing and performance needs. Outfitted with our Hydro Lift™ multi angle hull design, horizontal tubed rod storage, SeaStar tilt hydraulic steering, and a 25 gallon live well. The R230 is perfect for those with the desire for endless possibilities. Yamaha Four Stroke F250XSB 250HP 25″ […]
Features
Engine 1:
Yamaha F250
Engine 2:
Yamaha F250